Omnistab NIR

جوشکاری پرتو لیزر یک تکنیک اتصال جدید و نوآورانه برای پلاستیک است و دارای مزایایی است که با تکنیک های متداول اتصال قابل دستیابی نیست. در این پژوهشنامه،  خلاصه ای از این تکنیک ، با مزایای آن ارائه می شود. Omnistab NIR ما ، یک جاذب همه کاره نزدیک مادون قرمز برای این تکنیک قدرتمند معرفی شده است.

 

 فناوری لیزر

فناوری لیزر در ابتدا در سال ۱۹۷۰ برای جوشکاری فیلم پلاستیکی با لیزر CO2 مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۹۸۵ ، شرکت تویوتا Toyota فناوری جوشکاری پرتو لیزر را توسعه داد و آن را برای ساخت قطعات پلاستیکی خودرو استفاده کرد. اما به دلیل هزینه زیاد ، کاربرد جوشکاری پرتو لیزر محدود شده است. در سالهای اخیر ، با کاهش هزینه و پیشرفت فناوری ، این فناوری جوشکاری پرتو لیزر به طور گسترده ای مورد توجه صنعت قرار گرفته و به سرعت بهبود یافته است.

با آنچه ما  (Transmission Laser Welding) TLW (جوش لیزر انتقال)  می نامیم ، جسم از بخشی تشکیل شده است که برای پرتو لیزر شفاف است و قسمت دیگری که نیست. نور لیزر بدون عبور از قسمت شفاف عبور می کند اما توسط قسمت غیر شفاف مسدود می شود. در ناحیه تماس که نور لیزر دیگر نمی تواند سفر کند ، آن را به گرما تبدیل می کند که پلاستیک را ذوب می کند و بنابراین دو قسمت را با هم جوش می دهد. مهم است که این دو قسمت کاملاً محکم بچسبند تا جوش شسته و رفته و بدون هیچ فاصله ای ناخواسته به آن بخشند.

 

مزایا

جوشکاری پرتو لیزر درزهای جوش بسیار تمیز و دقیقی ایجاد می کند و هیچ گونه باقیمانده یا ذرات گشاد در رابط یا روی سطح ایجاد نمی کند. به دلیل منطقه گرم شده خطوط جوشکاری بسیار ریز امکان پذیر است بدون ایجاد فشار روانی. حتی برای مواد حساس با استحکام مکانیکی مختلف و یا سختی. در مقابل جوشکاری مافوق صوت با جوش پرتو لیزر، باعث ایجاد لرزش نمی شود. این باعث می شود آن را برای اتصال به اجزای حاوی قطعات الکترونیکی حساس مناسب کنید. به طور کلی ، با توجه به فرآیند تمیز ، دقیق و بدون آلودگی ، جوشکاری پرتو لیزر نقش مهمی در زمینه الکترونیک ، قطعات پزشکی و ساخت خودرو دارد.

در ابتدا از کربن سیاه به عنوان جزء جذب لیزر در قسمت غیر شفاف استفاده می شد. سیاه کربن برای پرتوی لیزر بلکه برای سایر طول موج جذب بسیار قوی دارد ، به همین دلیل سیاه رنگ است. به همین دلیل در رنگ قسمت پلاستیکی که جوش داده می شود تأثیر می گذارد. این باعث می شود هر رنگدانه از پیش تعیین شده در رنگ عمیق تر شود. که ممکن است نامطلوب باشد.

تحقیقات در طی سالهای گذشته منجر به مؤلفه هایی شده است که پرتو لیزر را جذب می کنند اما اجازه می دهند طول موجهای دیگر عبور کنند. برای اینکه کاربرد جهانی داشته باشد ، جذب پرتو لیزر نباید به رنگ و چگالی رنگدانه بستگی داشته باشد ، بنابراین نباید در یک موج قابل مشاهده طول موج داشته باشد. طول موج نباید خیلی طولانی باشد ، بنابراین نباید مادون قرمز باشد زیرا بیشتر پلاستیک ها در آنجا به شدت جذب می شوند و این امر مانع از عبور پرتو لیزر از قسمت شفاف فوقانی (لیزر) می شود.

پدیده Near Infrared Absorber؛ Omnistab NIR

در نتیجه تحقیقات شرکت ICG Specialty Chemical مربوط به موارد ذکر شده، به Omnistab NIR رسیدند. این ماده یک ترکیب آلی با رنگ ملایم است و از ۸۵۰ نانومتر تا ۱۲۵۰ نانومتر را جذب می کند. این جذب امکان استفاده از Nd: YAG ، دیودهای پرقدرت و لیزرهای فیبر موجود در صنعت را فراهم می آورد.

بازه جذب این پدیده در محدوده مرئی و مادون قرمز قرار دارد. این امکان را می دهد تا قسمت های رنگی ، مات یا شفاف ، بدون تأثیر رنگ محصول ، به یکدیگر بپیوندند.

Omnistab NIR به صورت پراکندگی مایع با اندازه ذرات در منطقه نانو در دسترس است، برخلاف بسیاری از محصولات دیگر که به عنوان پودر عرضه می شوند. این ماده یک پراکندگی مهم در برنامه های ماتریس یا سطح است. Omnistab NIR تقریبا با تمام پلاستیک های ماکرومولکولی سازگار است. می توان از آن به عنوان جزء فله (قالب تزریق) یا سطح (پوشش) استفاده کرد. برای راحتی، ما همچنین می توانیم مستربچ های پلی کربنات را با Omnistab NIR ارائه دهیم.

کنترل کیفیت

Omnistab NIR

Omnistab NIR یک پراکندگی از ذرات نانو در یک حامل ارگانیک است. این ذرات، تابش خورشیدی را در منطقه نزدیک مادون قرمز جذب می کنند. طیف جذب را می توان با نیاز مشتری تنظیم کرد.

Product composition

 • CAS number(s):Classified
 • Chemical name(s):Classified
 • Molecular formula:Classified
 • Molecular weight (g/mol):Classified
 • EU (EG-No (EINECS/ELINCS)):Classified

Specifications

 • Total Solid Content (TSC) %:25 – ۳۵
 • Brookfield viscosity (cps):500 – ۵۰۰۰
 • Typical particle size:100 – ۱۴۰ nm
 • Thermal stability:350 max
 • Color:Viscous black
 • Product form(s):Liquid, Masterbatch, PC based materbatch
 • Packaging option(s):
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *